Kwiaty doniczkowe znów wróciły do łask. Większość z nas pamięta je zapewne z lat młodości jak stały na parapecie u babci czy cioci, gdzieś tam za firanką. Wcale nie zwracając na siebie uwagi. Minęło 50 lat. i mamy wielki boom na wszelkiego rodzaju paprotki, monstery, pieniążki czy wężownice. I chwała im za to! Oprócz tego, że są modne są także zdrowe dla nas samych 🙂 Są istną fabryką zdrowego powietrza.

A więc stawiajmy kwiaty w naszych domach, wszędzie gdzie się da, oczywiście w granicach rozsądku, bo inaczej zamienimy mieszkanie w dżunglę:)

Te wielkie będą świetnie wyglądały na podłodze jak i na większym kwietniku. Mniejsze na meblach lub półce. Ich naturalna zieleń ożywia nasze domy, mięsiste i grube liście tworzą w pomieszczeniu botaniczny nastrój.

Pieniążek


Pieniążek czyli pilea peperomioides lub chinese money plant. Nazwa nie jest przypadkowa i ma związek z jego urokliwymi, okrągłymi listkami, które kształtem przypominają okrągłe monety. Co ciekawe, pieniążek należy do tej samej rodziny co pokrzywa. Jest bardzo łatwy w uprawie i niezwykle dekoracyjny.

kwiat pieniążek

Monstera dziurawa
Zdecydowanie jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych kwiatów doniczkowych. Motyw liści monstery pojawi się już niemal wszędzie, nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również na ubraniach i akcesoriach. Monstra jest rośliną bardzo tolerancyjną, dobrze rośnie nawet w zacienionych miejscach, dlatego tak często jest wybierana do biur i mieszkań. Lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy ją regularnie zraszać dwa razy w tygodniu. Należy pamiętać, że nie lubi nadmiaru wody, powoduje to żółknięcie i brunatnienie starszych liści.

Paprotka

Paprotki to prawdziwe wspomnienie z PRL-u, z urzędów i szkół, gdzie zajmowały każdy wolny parapet. Wymagają dość dużej pielęgnacji, ale przy odrobinie konsekwencji w systematycznym podlewaniu, potrafią dodać życia każdemu wnętrzu. Są idealnymi kwiatami do sypialni, bo produkują tlen i oczyszczają powietrze z toksyn. 

paprotka kwiat

Wilczomlecz trójżebrowy

Wilczomlecz trójżebrowy często bywa mylony z kaktusem. Jego trójżebrowe pędy, z których wyrastają małe, owalne listki mogą sięgać nawet dwóch metrów. Jest to bardzo dekoracyjna roślina, łatwa w utrzymaniu. Właściwie nie wymaga pielęgnacji, jedynie podlewania raz na jakiś czas. To roślina, którą należy stawiać w bezpiecznej odległości i nie wolno jej uszkodzić, bo wydzielany przez nią biały sok jest trujący.

wilczomlecz

Wężownica

Wężownica jest rośliną długowieczną i nie wymaga od nas szczególnej pielęgnacji. Potocznie nazywana jest również językiem teściowej i ogonem szczupaka. Jest idealną ozdobą wnętrz i świetnie prezentuje się np. na podłodze.

Szczawik trójkątny

Szczawik to bardzo zjawiskowa roślina. Mówi się o nim, że jest kwiatem szczęścia i miłości. Jego fioletowe listki wyglądają jak koniczyna i tulą się wraz z zapadającym zmierzchem, by regulować ilość wyparowanej wody. To bardzo hipnotyzujące zjawisko! Szczawik trójkątny jest też jadalną rośliną i dodaje się go do wykwintnych sałatek. Kocha miejsce na parapecie 🙂

szczawik trójkątny

Starzec Rowley’a

Starzec Rowleya wyróżnia się cienkimi pędami pokrytymi okrągłymi lub podłużnymi listkami, które wyglądają jak sznury koralików. Anglicy nazywają go string of pearls (sznur pereł). Nie potrzebuje częstego, obfitego podlewania. Jest to idealna roślina do wiszących doniczek makramowych. Wyobraźcie sobie te zielone, bujne włosy wystające z ozdobnej doniczki. Jeden wypielęgnowany egzemplarz wystarczy, by stworzyć nietuzinkową dekorację.

starzec rowleya kwiat

Fikus dębolistny

Ficus lyrata dobrze rośnie w miejscach oświetlonych, lubi ciepłą temperaturę ok. 20 st. C. Jeśli więc w mieszkaniu jest jasno i ciepło, będzie mu dobrze. Wygląda cudownie w surowych doniczkach z kamionki lub słomianych koszach. Pięknie wygląda postawiony w okolicy półek z książkami czy sofy.

fikus dębolistny

Filodendron pnący

Filodendrony nie wymagają zbyt wiele światła. Pasują im pomieszczenia z oknem od strony wschodniej lub zachodniej, choć rośliny te radzą sobie sobie też w pomieszczeniach z oknem od północy. To doskonała roślina do ściennych czy makramowych kwietników, które umożliwią im swobodny wzrost w dół.

filodendron pnący